Ondřej Slačálek a Markéta Kos Mottlová: Poloviční politika

Petra Buzková byla političkou významné české strany, dokonce její místopředsedkyní a ministryní školství.

V roce 2000 investigativní novináři zjistili, že poradci premiéra Miloše Zemana (ze stejné strany jako politička) proti ní připravovali dezinformační operaci, v jejímž rámci se o ní mělo mimo jiné rozšířit, že se živila prostitucí, spolupracovala s StB a týrala svou malou dceru. Policie případ vyšetřila a došla k tomu, že autorem byl premiérův poradce Vratislav Šíma, ale státní zastupitelství jej odmítlo stíhat s tím, že jeho čin měl minimální společenskou nebezpečnost (!). Premiér sice Šímu propustil ze svých služeb už po vyslovení podezření, ale o pár let později v knize svých pamětí adresoval Petře Buzkové nevybíravé urážky, z nichž některé vložil do úst Vladimíru Špidlovi (označení za „couru“) a již zesnulému zpěváku Karlu Krylovi („Milostivá, vy jste se ráčila prošoustat až na místopředsedkyni sociální demokracie?“).

Současný prezident přitom nebyl v útocích či nejapných vyjádřeních vůči své vlastní spolustraničce sám. Bulvár zveřejnil její bez souhlasu pořízené fotografie z dovolené nahoře bez a když si nechala operativně zmenšit prsa, komentoval to její spolustraník Michal Kraus slovy: „Změna je to razantní, ale vzhledem k tomu, že mám velké ruce, tak bych preferoval větší rozměr,“ zatímco člen ODS Vlastimil Tlustý řekl: „Paní ministryně přišla o své dvě přednosti.“

Příspěvek v první části diskutuje příčiny nízké reprezentace žen v politice, se zaměřením na instituce a politické strany a kulturní vzorce. Dále na příkladech vysvětluje koncepty skleněného stropu a skleněného útesu. V druhé části analyzuje čtyři možná řešení nízkého zastoupení žen, a sice zavedení kvót, měkká opatření na podporu zapojení žen v politických stranách, tlak na změnu kulturních stereotypů a politického vůdcovství a radikální zpochybnění politického vůdcovství v podobě anarchofeminismu. V závěru navrhuje řešení s důrazem na přeměnu kulturních zdrojů genderových nerovností v politice.