Kniha Mužské právo. Jsou právní pravidla neutrální? je příspěvkem do debaty o tom, zda současné nastavení našeho právního řádu má stejné dopady na ženy a muže. Původně to byli jen muži, kdo ovlivňoval obsah společenských i právních pravidel. Ženy nemohly volit ani studovat, a i poté, co tyto možnosti získaly, měli a mají většinu v parlamentech, vládách i na nejvyšších soudech stále muži a z těchto svých pozic dále obsah práva vytvářejí. Jednotlivé texty v této knize na konkrétních případech poukazují na to, jaké negativní důsledky může mít aktuální právní úprava i praxe na životy žen (nebo mužů, a to nejen těch, kteří nesplňují tradiční představu o své roli v rodině a společnosti). Jednotlivé texty uvozují příběhy imaginárních postav či citáty, jež jednoduše ilustrují tyto konkrétní zraňující situace, jimiž se pak autorky a autoři zabývají ve svých textech.

Příběhy

„Jako máma postiženého dítěte si myslím, že úroveň státu se pozná podle toho, jak se dokáže postarat o ty nejslabší články v tom systému. A já si přeju, aby se to změnilo, aby stát si to uvědomil a aby stát nám ukázal tu sílu.“ Matka syna s autismem, který se začal…

Autorstvo

Šárka Homfray

po absolvování Právnické fakulty Univerzity Karlovy téměř 10 let působila na Ministerstvu dopravy převážně při tvorbě a projednávání legislativy. Od roku 2017 pracuje jako právnička Odborového svazu státních orgánů a organizací, kde se věnuje zejména právnímu poradenství v oblasti státní služby a pracovního práva, kolektivního vyjednávání a platového odměňování. Je místopředsedkyní…

Naše kniha není jen odbornou publikací, ale je součástí důležitého procesu uvědomování a sebeuvědomování. Věříme, že jejím dalším přínosem bude i to, že představí mimořádné ženy – zpravidla právničky, které by neměly zůstat nepovšimnuty. Právě pro ně muselo být tak těžké si na psaní jednotlivých kvalitních odborných textů najít čas, mnohé z nich hledají své místo v profesním světě a současně bojují o vyvážené slaďování soukromého a pracovního života. Nadto je naše autorstvo tvořeno i několika muži. Je důležité, aby nás v naší snaze po spravedlivějším světě muži podporovali, a my jsme za to rády a věříme, že i oni se s námi cítí dobře. Přejeme si, aby naše čtenářstvo knihu přijalo jako nepředpojaté a otevřené představením odborných a společenských postojů, které spojuje zájem o spravedlnost a genderovou rovnost.

Jen otevřená diskuse, spravedlivě nastavená pravidla a jejich férová aplikace otevírají možnosti svobodného rozhodování každé lidské bytosti, tak, aby si opravdu každá mohla jít svou vlastní cestou za štěstím.

Sledujte nás na Twitteru @muzskepravo