Radan Šafařík: Znásilnění: donucení k pohlavnímu styku násilím či absence souhlasu?

Klaudie se přestěhovala do nového města, což s sebou neslo i nutnost zajistit si přístup ke zdravotní péči. Na základě doporučení své známé si našla nového gynekologa. Na třetí prohlídce jí během vyšetření do vagíny několikrát vsunul svůj penis. Nejprve si toho Klaudie nevšimla, když přišla na to, že se děje něco neobvyklého, seskočila z křesla a v šoku kliniku opustila.

Alexandře ještě nebylo patnáct let. Jednoho dne její rodinu navštívil rodinný přítel. Byť rodiče nebyli doma, pustila jej Alexandra domů. Muž následně odvedl Alexandru do jejího pokoje a tam ji pod pohrůžkou, že ublíží jejím rodičům, znásilnil. Alexandra hrozbu brala vážně a raději se nebránila. Bála se a věděla, že fyzický odpor by jí byl stejně málo platný.

Viktorie studovala poslední ročník střední školy a připravovala se na přijímačky na vysokou. Jednoho dne si ji do sborovny pozval ředitel školy a přinutil ji k vykonání orální sexu. Vyhrožoval jí, že pokud se mu nepodvolí a pokud o tom někomu řekne, zařídí, aby neuspěla u maturity.

Příspěvek se zabývá vývojem pojetí trestného činu znásilnění a aktuální schopností českého práva zajistit  v souladu s mezinárodními lidskoprávními standardy obětem znásilnění přístup ke spravedlnosti. Mapuje statistickou četnost znásilnění a jeho dopadů a rozebírá definici znásilnění. Podrobně analyzuje vývoj trestněprávní úpravy znásilnění a relevantní judikatury v České republice a otázku přiměřeného trestání znásilnění.  Na závěr nabízí krátké zamyšlení nad dalším vývojem definice znásilnění v českém právu.